Czy zaakceptujemy świat, w którym Puszcza Białowieska w formie cyfrowej jest jedyną, jaką znamy? Kopia Puszczy przeniesiona została w skali 1:1 do wirtualnej rzeczywistości gry Minecraft.
Gra pozwala na budowanie i niszczenie obiektów, jak również atakowanie napotkanych istot, zbieranie surowców czy wytwarzanie przedmiotów. Na stronie internetowej ostatniedrzewo.pl znajduje się instrukcja, jak zwiedzić cyfrową Puszczę. Na potrzeby kampanii powstał również krótki film nakręcony w wirtualnej rzeczywistości, do którego narracji głosu użyczyła Krystyna Czubówna.
Zobacz jak wygląda „kopia zapasowa” Puszczy Białowieskiej:
„Pomysł pojawił się parę miesięcy temu i od razu wydał nam się skomplikowany od strony technologicznej. Stwierdziliśmy, że kopia zapasowa Puszczy Białowieskiej powinna powstać, aby edukować ludzi, z jakim skarbem natury mamy do czynienia, lecz na innej platformie komunikacji. Dobór tej technologii – Minecrafta – nie był przypadkowy, ponieważ to platforma, która zrzesza niemal 70 mln. graczy” – twierdzi dyrektor kreatywny Ogilvy & Mather Maciej Twardowski. „Około dwóch miesięcy trwały prace nad danymi topograficznymi opartymi na mapach, dzięki którym można było zwymiarować poszczególne polany, partie drzewostanów czy strumyki. Zadbaliśmy o wszystkie szczegóły, które w rzeczywistości tam istnieją”.
Na potrzeby kampanii powstał także film dokumentalny w którym zagrał Borys Szyc. Aktor nie otrzymał z tego tytułu wynagrodznia. Film „Do ostatniego drzewa” można już obejrzeć tutaj:
Wirtualną Puszczę Białowieską zwiedzisz w grze Minecraft (v 1.8). Wystarczy, że zalogujesz się na nasz serwer o IP 149.202.193.30 i nazwie ostatniedrzewo.pl. Zachęcamy do dzielenia się pięknymi miejscami z naszej wirtualnej puszczy na facebooku i instagramie z #ostatniedrzewo.
Źródło: PAP Nauka w Polsce oraz strona kampanii „Do ostatniego drzewa„
Artykuł Kopia zapasowa Puszczy Białowieskiej? Skarb natury przeniesiony do Minecrafta pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.