Quantcast
Channel: akcja społeczna – UlicaEkologiczna.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 163

Nie chcesz oddychać smogiem? Wstrzymaj oddech.

$
0
0

Polska na mapie Europy zdecydowanie się wyróżnia – niestety niechlubnie. Nasz kraj należy do czołówki państw o największym zanieczyszczeniu powietrza na starym kontynencie, a spośród 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast Europy, aż 36 znajduje się w granicach Polski. “Nie chcesz oddychać smogiem? Wstrzymaj oddech”. To przekaz najnowszej kampanii Global Compact Network Poland. Czy to rzeczywiście jedyny wybór, jaki mamy?

W ciągu ostatnich kilku lat debata o jakości powietrza w Polsce nabrała na sile. Czy to za sprawią zwiększającej się świadomości ekologicznej Polek i Polaków i kolejnym kampaniom edukacyjnym, czy dzięki powszechnemu dostępowi do informacji i technologii, wraz z inauguracją sezonu grzewczego, wzrasta temperatura dyskusji. Jednocześnie, do coraz szerszej rzeszy odbiorców docierają informacje o tym, jak dużą szkodę w naszych organizmach wyrządzają zanieczyszczenia którymi oddychamy. A te są niebagatelne.

Jak zabija nas smog?

Smog, to słowo które powstało na skutek fuzji angielskich słów “dym” (smoke) i “mgła” (fog), a w praktyce odnosi się do nienaturalnego zjawiska atmosferycznego, które zachodzi przy dużym zanieczyszczeniu powietrza, bezwietrznej pogodzie i sporej wilgotności. Jesień i zima są więc w naszej szerokości geograficznej typowymi okresami nasilania się smogu.

Co dzieje się, gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze? Nasz układ oddechowy jest obciążony i traci swoje funkcje obronne, dzięki czemu chorobotwórcze patogeny mają otwarte wrota do naszego ciała. Pyły i toksyczne związki utrudniają też wymianę gazową, a stąd już krótka droga do niedotlenienia i nasilenia się schorzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego. Szacuje się, ze zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

Wstrzymaj oddech!

Kilka dni temu premierę miała kampania Global Compact Network Poland, która w niezwykle obrazowy sposób zwraca uwagę na to, że wyjściem z sytuacji nie jest wstrzymywanie oddechu. Znani i lubiani, aktorzy i dziennikarze, przekonują, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę do walki ze smogiem.

Jak sobie radzić ze smogiem?

Istotne są wszystkie działania, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Warto również wiedzieć, co może nas uchronić przed szkodliwym ich wpływem na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Poniżej przedstawiamy listę 10 rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić się przed zgubnym wpływem smogu.

  1. Zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru.
  2. Jeżeli nie możesz zrezygnować z samochodu, znajdź współpasażerów.
  3. Unikaj wychodzenia z domu, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest największe.
  4. Staraj się wietrzyć mieszkanie wczesnym rankiem, kiedy smog jest mniej dokuczliwy.
  5. Zadbaj o jakość opału.
  6. Wymień piec na nowy.
  7. Nie pal śmieci w piecu.
  8. Zaangażuj się w inicjatywy antysmogowe w Twojej okolicy.
  9. Zainwestuj w wysokiej jakości maseczkę przeciwsmogową.
  10. Zadbaj o zieleń w swojej okolicy.

Rozdmuchany problem?

Mimo medialnego nagłośnienia i naukowych dowodów potwierdzających szkodliwy wpływ smogu na zdrowie, znajdą się tacy, którzy będą bagatelizowali problem. Wszystkim sceptykom przypominamy, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do wielokrotnie większej liczby zgonów w ciągu roku, niż wypadki drogowe. Niestety, na dłuższą metę wstrzymywanie oddechu nie jest rozwiązaniem.

Artykuł Nie chcesz oddychać smogiem? Wstrzymaj oddech. pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 163

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra