Można w nieskończoność poszukiwać diety cud, ciągle eksperymentować ze sposobem odżywiania, wciąż słuchać dobrych rad z kolorowych gazet nie zauważając, że zmieniają się tak szybko jak trendy w światowej modzie.
Ten projekt to pochwała powrotu do tradycyjnych, lokalnych i sezonowych smaków, które doskonale zna moja babcia, wasze prababcie i wszystkie babcie tego świata, ponieważ są naturalną konsekwencją ich życia w zgodzie z naturą, jej rytmem.
Chcę was zachęcić do tego by w dzień targowy wybrać się na lokalny ryneczek w poszukiwaniu brudnych marchewek, by poznać tam Pana Rolnika, który uprawia zapomniane już warzywa jak pasternak, topinambur czy salsefię. Wspólnie ze znajomymi kupić worek ekologicznej mąki od lokalnego producenta i piec samemu żytnie chleby na zakwasie. Mieć czas by odkryć radość gotowania w domu z pełnowartościowych i nieprzetworzonych produktów, nakarmić ciało i duszę swoich najbliższych na towarzyskich czwartkowych obiadach.
Zbudować przydomowy kompostownik by nie marnować a oddać Matce Ziemi chociaż część tego co codziennie nam daje …
Gotowanie i jedzenie powinno być jak najbardziej proste i jednocześnie wyrażać naszą dbałość o naturalne środowisko, zdrowie nasze i najbliższych. Niech umiarkowanie i równowaga staną się naszymi codziennymi wartościami.
Na bok chcę odłożyć puste slogany, które przepływają przez nasze uszy nie zahaczając często o myśli i pokazać, że zdrowe odżywianie ma być smaczną przyjemnością, nie obciążać naszego domowego budżetu a przede wszystkim szanować zasoby naturalne naszej planety.
Na różne sposoby, czy to prowadząc warsztaty naturalnego odżywiania, snując opowieści kuchenne na wykładach, ucząc dzieci w szkołach, pokażemy jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe na te bardziej „zielone”.
Pod koniec roku zaproszę was na Wystawę, taki nasz eksperyment eko-artystyczny, który opowie o ekologicznych, zdrowych i ekonomicznych rozwiązania, które warto zastosować w codziennym życiu. Drogowskaz dla osób które chcą żyć i jeść świadomie …
Ta MARCHEWKA to pozytywna rewolucja pełna zdrowego podejścia do tematu odżywiania.
Małgorzata Meller
Więcej o projekcie na:
www.facebook.com/marchewkowarewolucja
strona www.marchewka-rewolucja.pl /w budowie