Niemal 40 proc. młodych ludzi przyznaje, że w szkołach nie powinno się sprzedawać niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, a 35 proc. deklaruje że jest gotowa zapłacić więcej za produkty zdrowe (badanie SWPS). Zdaniem ponad 60 proc. badanych, szkoły powinny zaangażować się w promocję zdrowego stylu życia.
W sukurs tym młodym ludziom, świadomym, jak ważne dla ich rozwoju jest właściwe żywienie, przyszła Fundacja BOŚ. Od września, w ramach projektu „Sklepiki szkolne. Zdrowa Reaktywacja” Fundacja będzie przyjmować wnioski na przebudowę sklepików szkolnych. -Wybrane sklepiki będą mogły otrzymać granty na przekształcenie ich w taki sposób, by dzieci miały dostęp do świeżych i zdrowych produktów – informuje Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.
Powstaje pytanie – jakie rzeczy powinny, a jakie nie mogą się znaleźć we wzorowym sklepiku? Listę produktów przygotował Dr Saaed Bawa z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Czego bezwzględnie się pozbyć? Przede wszystkim fast-foodów, zupek instant, słonych przekąsek: chipsów, popcornu, paluszków, napojów owocowych z dodatkiem cukru i sztucznych barwników, napojów energetyzujących, słodkich przekąsek węglowodanowo – tłuszczowych: batoników, wafelków z masą itd. Warto natomiast wprowadzić kanapki, ale nie z białym, tylko ciemnym, pełnoziarnistym pieczywem, jogurty z musli, soki owocowe i warzywne 100%, musy owocowe, świeże lub suszone owoce, migdały, nasiona (np. pestki z dyni), ciasteczka zbożowe.
W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat liczba nastolatków dotkniętych otyłością wzrosła aż trzykrotnie. Oznacza to, że dziś 18 proc. chłopców i 14 proc. dziewczynek waży zbyt dużo. Tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością jest dziesięciokrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych. Z badań wrocławskiego oddziału SWPS wynika, że stałym elementem diety małych Polaków są łakocie. Dzieci wypijają każdego dnia ok. dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przegryzki.
Więcej informacji: www.aktywniepozdrowie.pl