Na rozliczenie podatku i wypełnienie formularzy PIT zostały już niecałe 2 tygodnie. Czy ktoś z Was jeszcze zwleka? Może z braku pomysłu komu przekazać swój 1%? W ubiegłym roku podatnicy wsparli OPP kwotą ponad 506 milionów złotych.
Stawka jest wysoka, a lista potrzebujących bardzo długa, ponad 8000! Jak wybrać organizację, która zrobi w naszym imieniu coś dobrego dla przyrody? Podpowiadamy, czym kierować się przekazując 1% podatku.
Jeśli chcesz pomóc rysiom przekaż 1% podatku Fundacji WWF Polska lub Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk”
Ratuj ginące gatunki i ich siedliska
Chcesz wesprzeć konkretne działania na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt i miejsc, w których one żyją? Jeśli Twojemu sercu bliskie są rysie, wilki, niedźwiedzie, a także foki szare i morświny, to polecamy Fundację WWF Polska, która w tym roku zbiera 1% podatku na ochronę polskich dużych drapieżników i bałtyckich ssaków. WWF Polska prowadzi długoletni projekt reintrodukcji rysi nizinnych w Mazurskich Lasach, zapobiega sytuacjom konfliktowym między hodowcami zwierząt gospodarskich a wilkami, a także prowadzi monitoring bieszczadzkich niedźwiedzi i edukuje turystów doroczną kampanią „Nie mów do mnie misiu”. Ponad 200 wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF wyrusza codziennie na pomoc bałtyckiej przyrodzie.
Drapieżniki nie tylko duże, ale także i małe chroni w Polsce Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Przekazując 1% tej organizacji pomagasz chronić, monitorować stan populacji i odtwarzać siedliska rysi karpackich, niedźwiedzi i wilków. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” działa także na rzecz małych drapieżników, które znajdują się na liście gatunków łownych, takich jak borsuk, kuna leśna i domowa, tchórz i lis. Przyrodnicy dążą do objęcia ochroną prawną dwóch pierwszych gatunków małych drapieżników i poprawy ich wizerunku w oczach społeczeństwa.
1% Twojego podatku może pomóc chronić kurpiowską kraskę
Pomóż zagrożonym gatunkom ptaków
A może darzysz szczególną sympatią ptaki? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków działa na rzecz ocalenia populacji kraski na Kurpiach i prowadzi monitoring zagrożonych skrzydlatych gatunków w Karpatach. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” ratuje na co dzień bociana białego, błotniaka łąkowego, płomykówki, pustułki, a także ptaki gniazdujące w budynkach, nietoperze i ssaki pilchowate. Przyrodnicy z TP „Bocian” chronią także cenne łąki w dolinie Bugu i prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci. Jakby było tego mało, polecamy jeszcze jedną dynamicznie działającą organizację ornitologiczną – Ptaki Polskie, która prowadzi wyjątkowy projekt ochrony ostatnich 15 par orlików grubodziobych i przywraca ptakom zarastające krzewami łąki w dolinie Biebrzy i w Ujściu Warty.
Greenpeace Polska prowadzi kampanię #UwagaSmog i walczy o czystsze powietrze dla każdego z nas
Zadbaj o dobry klimat
Nikt tak nie dba o klimat jak Greenpeace Polska! Kampania w obronie lodów i mieszkańców Arktyki, zabieganie o przyjazną obywatelom wersję ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii i wreszcie walka ze smogiem – to podsumowanie ostatnich działalności tej organizacji na polu ochrony klimatu. Greenpeace Polska dba także o pszczoły i inne zapylacze, aktywnie przeciwstawia się uprawom GMO, chroni naturalne lasy, morza i oceany.
1% Twojego podatku może odmienić ich los lub po prostu napełnić miskę
Ratuj bezdomne psy, koty, konie i inne zwierzęta
Jeśli szczególnie leży Ci na sercu los bezdomnych, niechcianych zwierząt domowych, to jest to kategoria OPP właśnie dla Ciebie. Polecamy szukanie organizacji działających lokalnie, pomagających znajdom w Twojej okolicy. Wtedy Twoja pomoc będzie mieć realny wpływ na los psów i kotów, które czasem widujesz na ulicy. Takie organizacje często działają przy społecznych schroniskach dla zwierząt, gabinetach weterynaryjnych lub zrzeszają po prostu miłośników czworonogów, których łączy wspólna pasja i okolica zamieszkania. Możesz także poszukać lokalnych oddziałów organizacji ogólnopolskich, takich jak Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt – OTOZ Animals, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce czy Straż dla Zwierząt.
Schroniska zmagają się z problemami finansowymi, nasza pomoc jest dla nich bezcenna
Edukuj społeczeństwo
Z edukacją kojarzy się nam nieodzownie Klub Gaja. Pełna nazwa tej organizacji nie bez przyczyny brzmi: Fundacja Edukacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Gaja”. Klub Gaja w latach 2012-2014 przeprowadził ponad 700 wykładów, to ponad 230 rocznie! Organizacja ta zajmuje się ochroną lasów, rzek, mórz i oceanów, a także… rzadkich gatunków płazów i ich siedlisk. Prowadzi także głośne kampanie w obronie praw zwierząt, w szczególności ryb: „Jeszcze żywy KARP” i „Ryby mają głos”.
Jeśli zależy Ci na wsparciu edukacji ekologicznej ludzi z Twojej okolicy – poszukaj OPP działającej lokalnie, prowadzącej warsztaty lub zajęcia „po sąsiedzku”. Z pewnością będziesz mieć duży wybór!