Quantcast
Channel: akcja społeczna – UlicaEkologiczna.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 163

Słoń od krokodyla różni się… CENĄ!

$
0
0

Nie kupuj pamiątek wykonanych z dzikich zwierząt i roślin! Takie zakupy mogą przyczynić się do wymierania gatunków, a Ty narażasz się na poważne konsekwencje prawne – tak brzmi główny przekaz ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. SŁOŃ OD KROKODYLA RÓŻNI SIĘ… CENĄ!, prowadzonej przez Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Obecnie ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt na całym świecie zagrożonych jest wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu.

W wielu miejscach na świecie można kupić zwierzęta należące do gatunków chronionych. Są zabijane, zjadane, wypychane, robi się z nich pamiątki, medykamenty oraz trzyma w domach jako zwierzęta domowe. Ponad 5 000 gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem z powodu nielegalnego handlu. Jest to druga, po utracie siedlisk, przyczyna wymierania gatunków. Według różnych szacunków biznes oparty na handlu dzikimi gatunkami roślin i zwierząt przynosi roczne globalne zyski wysokości kilku miliardów dolarów – to trzeci co do zyskowności czarny rynek świata – po handlu bronią i narkotykami.

Akcja edukacyjna SŁOŃ OD KROKODYLA RÓŻNI SIĘ… CENĄ! ma pokazać Polakom problem nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt i uświadomić jak ważne są nasze decyzje konsumenckie. Bo los ginących gatunków zwierząt i roślin zależy od nas, co doskonale obrazuje viral, który powstał na potrzeby kampanii i właśnie trafił do Internetu. Viral wykonany został niezwykłą metodą pisania / malowania historii piaskiem.

Egzotyczne okazy z wielu krajów świata można znaleźć w sklepach, na giełdach i stronach internetowych na całym świecie, w tym w Polsce. W obrocie w ciągu roku znajdują się miliony żywych zwierząt lub wyrobów z nich wykonanych. Turyści wracający do Polski próbują przewozić najdziwniejsze pamiątki, takie jak: łapy krokodyli, torebki ze skór warana, szczęki rekina, buty z pytona. Nieświadomi szkód wyrządzanych środowisku oraz kary, jaka grozi za przemyt. Jak pokazuje przykład wielu gatunków, popyt na egzotyczne pamiątki lub inne egzotyczne okazy może mieć dramatyczne skutki. Przez sto ostatnich lat człowiek doprowadził do zmniejszenia się o 95% populacji tygrysa (Panthera tigris). Obecnie na wolności żyje jedynie ok 3200 tygrysów. Z jednej strony przyczyną jest utrata siedlisk, z drugiej – popyt na skóry i produkty Tradycyjnej Medycyny Azjatyckiej, która zawiera sproszkowane części tygrysa.

Los tysięcy gatunków zależy od przemyślanych decyzji konsumentów na całym świecie, również w Polsce. Wejdź na stronie kampanii WWW.ginacegatunki.pl i dowiedz się więcej!

banner_kampania

Akcja edukacyjna SŁOŃ OD KROKODYLA RÓŻNI SIĘ… CENĄ stanowi część ogólnopolskiej kampanii GINĄCE GATUNKI, która jest realizowana w partnerstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Fundacji „Sztuki Wszystkie” oraz firmy BANZAI, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Środowiska. Kampania skierowana jest do telewidzów, Internautów, turystów, konsumentów oraz do architektów wnętrz. Celem kampanii jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu szczególnie poprzez właściwe wybory konsumenckie. Głównym elementem kampanii jest cykl filmów dokumentalnych o charakterze edukacyjnym pt. „Mapa ginącego świata”. Gospodarzem filmów jest aktor Mateusz Damięcki, a zdjęcia do cyklu realizowane były w Kenii, Sri Lance, Wietnamie oraz na Madagaskarze. Widzowie obejrzą cykl w 2016 roku na antenach TVP 1 i TVP Polonia. Ponadto powstały dwa virale internetowe, ulotka – mapa ginącego świata, która trafi na lotniska, a stamtąd do turystów, aplikacja na telefon – świadomy podróżnik i dwie wystawy: Nielegalny handel pamiątkami i Nielegalny handel drewnem. Szkoły, festiwale podróżnicze, instytucje zainteresowane ekspozycją wybranej wystaw zapraszamy do współpracy. Więcej informacji na temat wystaw oraz kampanii GINĄCE GATUNKI znajduje się na stronie WWW.ginacegatunki.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 163

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra