WKD jest lokalną podwarszawską linią kolejową. Trasa WKD przebiega przez tereny Warszawskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, w tym przez trzy Miasta Ogrody: Komorów, Podkowę Leśną i Milanówek. Na trasie WKD rosną wiekowe drzewa, które tworzą niepowtarzalny klimat jedynej takiej podmiejskiej linii kolejowej w Polsce.
W maju 2015 r. Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzję obligującą WKD Sp. zo.o. do usunięcia do lutego 2016 r. wszystkich drzew i krzewów znajdujących się 15 m od torów kolejowych. To 15 metrów biegnie często na prywatnych posesjach… Decyzja UTK wydana została na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r.
Wykonanie Rozporządzenia na linii WKD oznacza usunięcie tysięcy zdrowych drzew i krzewów, które w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu. Wręcz przeciwnie te drzewa stanowią naturalną ochronę przed śniegiem i hałasem. Ich usunięcie skończy się instalacją ekranów, które wyrastają przy liniach kolejowych w całej Polsce.
Przeciwko usunięciu drzew protestują stowarzyszenia oraz władze samorządowe. Temat jest na bieżąco relacjonowany w lokalnych mediach. Mieszkańcy i pasażerowie reagują bardzo emocjonalnie, mówiąc, że próba wycięcia drzew skończy się drugą Rozpudą.
Absurdalność Rozporządzenia Ministra Infrastruktury najłatwiej wyobrazić sobie na przykładzie linii kolejowej biegnącej przez Półwysep Helski. Czy potrafimy sobie wyobrazić półwysep bez drzew?
Co trzeba zrobić, aby ocalić drzewa przy WKD? Trzeba zmienić prawo, tak aby Rozporządzenie odrębnie regulowało sprawę lokalnych linii małych prędkości. Na lokalnych liniach trzeba dbać o drzewa, prowadzić okresowe przeglądy, a usuwać jedynie drzewa chore.
WKD złożyło już kilkanaście wniosków o zgodę na wycinkę drzew, większość z nich jest rozpatrywana przez lokalne władze. Jest już zgoda na pierwszą wycinkę drzew przy WKD Raków. Drzewa na Rakowie są znakowane sprejem i czekają na wykonanie wyroku.
Włącz się do akcji ratowania drzew.
Podpisz petycję o zmianę prawa i wstrzymanie wykonania Decyzji UTK: KLIK!
Śledź na bieżąco na Facebooku stronę: https://www.facebook.com/Kolejnadrzewa-703856573078639/